''Zilo morfīdu trakums'' LU Botāniskajā dārzā
Neslēpšu, ka mans mīļākais botāniskas dārzs ir Nacionālais Botāniskais dārzs Salaspilī. Kopš tajā ir jaunā oranžērija, man gribas tur atgriezties vēl un vēl. Bet, ja vēlamies ko pavisam eksotisku, tad LU Botāniskais dārzs šajā salīdzināšanas cīņā uzvar 1:0, jo tajā ir ''Tropu tauriņu māja''! Un tieši šobrīd (līdz 7.maijam) tur norit ''Zilo morfīdu trakums''.
Ja pameklē informāciju par morfīdiem, uzzinām, ka tā ir viena no 80 aprakstītajām tropisko mežu tauriņu sugām. Sastopama Centrālajā un Dienvidamerikā, Meksikā, Brazīlijā, Kostarikā... To spārnu platums ir no 7,5 līdz pat 20 cm. Morfīdu krāsa nav atkarīga no spārnu pigmentācijas, bet no redzes leņķa un gaismas, kādā tos aplūkojam. Tie pārtiek no augu sulām un nektāra. Ir aktīvi dienas laikā. Viss šī tauriņa dzīves cikls- no oliņas līdz nāvei, ir 137 dienas garš. Pieaudzis tauriņš dzīvo aptuveni mēnesi.
Pirms mazāk kā pusotras nedēļas no tālās Dienvidamerikas Botāniskajā dārzā ieradās vairāk nekā simts zilo morfīdu kūniņas, kas noteiktu periodu pavadījušas inkubatorā un nu izšķīlušās skaistos, graciozos tauriņos.
''Tropu tauriņu mājā'' pārsteidz ārkārtīgi karstais ''klimats'' un mana pilnīgā bezspēcība iemūžināt šos enerģiskos lidoņus! :) Tie ir visur- tie šaudās garām, virs un apkārt. Mani pārņēma līksmas un gaišas izjūtas, lai gan pirms viesošanās pie tauriņiem, domāju, ka baidīšos no tiem.
Skaisti!
Un te tikai neliels ieskats pārējā ekspozīcijā-
Komentāri